Kalıntı Analiz Laboratuvarı

KALINTI ANALİZ LABORATUVARINDA YAPILAN ANALİZLER

1-PESTİSİT ANALİZİ (YAĞLAR HARİÇ TÜM GIDALARDA )
Zirai İlaç Kalıntısı: zirai ilaç yöntemi; gıda, yem gibi tarım alanında yetişen bitkileri zararlılardan korumak için yapılan mücadele yöntemidir. Bu işlem sırasında kullanılan ilaç miktarı ve çeşidi önemlidir. İlaç, ambalajı üzerinde belirtilen oranlarda kullanılmalıdır. Gereğinden fazla kullanıldığında ilaçlama yapılan üründe fazla miktarda kalır veya daha geç parçalanır. Bu durumda gıdanın tüketilmesi halinde, ilaç insanların vücudunda kalarak zamanla özellikle de karaciğerde birikir ve ilerki yaşlarda kansere yol açar. Çünkü bu ilaçların vücuttan atılması zordur ve suda çözülmezler. Kullanılan ilacın kendisi de önemlidir. Ulusal veya uluslararası yasaklanmış ilaçlar vardır. Bunlar hiç kullanılmamalıdır. Bu ilaçlar hem tehlikeli hem öldürücü olabilmektedir. Özellikle Bölgemizde yoğun olarak tarımsal üretim (meyve sebze) yapıldığından bu ürünlerin zirai ilaç kalıntısı analizinin mutlaka yapılması gerekmektedir. Zirai ilaç bitkisel olarak beslenen hayvanlardan onların etine ve sütüne de geçmektedir. Bu nedenle hayvansal ürün açısından da risk vardır. Önceki yıllarda ülkemizden ihraç edilen meyve sebzeler, pestisit analizi yapılmadan ihraç edildiği için sorun yaşanmış ve birçok ürünümüz geri dönmüştür. Bu yüzden ülkemizin imajı zedelenmiş ve aynı zamanda birçok ekonomik kayıp meydana gelmiştir. Bu nedenle ve aynı zamanda Bölgemiz meyve sebze üretimi açısından yoğun ve özellikle ihracat açısından önemli bir bölge olduğundan ihracatta sorun çıkmaması ve halkın sağlıklı gıdalar tüketmesi için pestisit analizinin mutlaka yapılması gerekmektedir. Pestisit analizi laboratuarımızda bu konunun eğitimini almış kişiler tarafından uzun zamandır yapılmaktadır. Pestisit analizi Laboratuarımızda GC (Gaz kromatografisi), GC-MS (Gaz Kromatografisi Kütle Spektrometresi), LC-MSMS gibi ileri teknoloji cihazlar ve uluslararası metotlar kullanılarak yapılmaktadır
2-NAFTALİN ANALİZİ (BAL VE BAL ÜRÜNLERİ,PETEKTE)
Naftalin: Naftalin, bir petrol ürünü olup, kanserojen bir maddedir. Bal ve bal mumundaki kalıntısı insan sağlığı açısından risk oluşturmaktadır. Bu nedenle naftalin yerine, mum güvesini ortamdan uzaklaştıran defne, kekik, lavanta çiçeği, ceviz yaprağı ve sofra tuzu gibi doğal maddeler kullanılmalı veya şayet mümkünse boş petekler soğuk hava depoları gibi soğuk ortamlarda saklanmalıdır. Bal, hiçbir yabancı madde ve özellikle bal ihracatımızı olumsuz yönde etkileyebilecek ilaç kalıntısı içermemelidir. Hangi amaçla ve konumda verilirse verilsin (sıvı, katı, toz, duman veya buhar gibi) kovana verilen her türlü maddenin bal ve bal mumunda kalıntı bıraktığı unutulmamalıdır. Naftalin ve kükürt balda kalıntıya neden olması nedeniyle kesinlikle kullanılmamalıdır.
3-GAMA GLUTAMYL BETA CYANO ALANİNE (KABUKLU KIRMIZI MERCİMEKTE)
Gamma glutamyl beta cyanoalanine: Beta cyanoalanine fiğ de bulunan protein olmayan bir aminoasittir. Kırmızı mercimekte beta cyanoalanine bulunmaz. Beta cyanoalanine bir neurotoksindir. Domuzlarda, farelerde ve tavuklarda yapılan araştırmada bu maddenin beyinde biriktiği bulunmuştur. Ayrıca vücuttaki sülfür metabolizmasını da bozmaktadır. Adi fiğ geviş getiren hayvanlarda yem olarak kullanılmaktadır, insan gıdası olarak kullanılması sakıncalıdır. Fare ve kümes hayvanlarında yapılan deneylerde toksik etkiler ve ölümler görülmüştür. Fiğ mercimek görünümünde olduğu için mercimeğe karıştırılarak insanların tüketimine sunulmaktadır. Bunu tespit etmek için Birimimizde TLC yöntemi ile gamma glutamyl beta cyanoalanine analizi yapılmaktadır.

MERSİN GIDA KONTROL LABORATUVARI MÜDÜRLÜĞÜ
KALINTI ANALİZ LABORATUVARI 2018 ANALİZ YILI FİYAT LİSTESİ
SIRA
NO
ANALİZ ADIANALİZ ÜCRETİANALİZ
SÜRESİ
AÇIKLAMA
ANALİZ FİYATIAKREDİTE
FARKI
AKREDİTE
TOPLAM
FİYATI
1Pestisit (GC) -  (GC-MS)37837,8415,81-3 GÜNYaş meyveSebzeler
2Pestisit (LC - MSMS)37837,8415,81-3 GÜNYaş meyveSebzeler
3Dithiokarbamatlı Pestisitler378  1-3 GÜNYaş meyveSebzeler
4Naftalin (GC-MS)401  1-3 GÜN 
5Gamma-Glutamyl-Beta-Cyanolanin196  1-3 GÜNMercimek
6Pestisit(İhraç) (GC)+(GC-MS)+ (LC - MSMS)75675,6831,61-3 GÜNYaş meyve Sebzeler
7Pestisit(İthalat) (GC)+(GC-MS)+ (LC - MSMS)75675,6831,61-3 GÜNYaş meyve Sebzeler

​ ​ ​PERSONEL DURUMU
​Sayı​Ünvan​Adet
​1Mühendis​5
2
​Tekniker​1
​3​Sağlık Teknikeri
​1


CİHAZ DURUMU
Sıra NoCihaz AdıSayısı(Adet)
1LC MSMS2
2GC MSMS1
3GC MS2
4GC-ECD1
5GC-NPD1


''