Biyogenetik Laboratuvarı

Modern biyoteknoloji teknikleri ile canlıların genetik yapısında geleneksel ıslah metodları ve doğal üreme-çoğalma süreçleri ile elde edilemeyen değişikliklerin yapılması mümkün olmuştur. Biyoteknolojik yöntemlerle kendi türü haricinde bir türden gen aktarılarak belirli özellikleri değiştirilmiş bitki, hayvan ya da mikroorganizmalara “Genetiği Değiştirilmiş Organizma” yada kısaca GDO denilmektedir.

Modern biyoteknoloji en geniş kullanım alanını tarım sektöründe bulmuştur. Sektörde bu sayede, yüksek miktarda ve kalitede ürün üretmek için hastalıklara ve zararlılara karşı dayanıklı, yabancı ot ilaçlarına dayanıklı, meyve olgunlaşma sürecinin değiştirilebildiği, raf ve depolama ömrünün uzatılabildiği ve aromanın artırılabildiği bitki hatları elde edilebilmektedir. 


Günümüzde Genetiği Değiştirilmiş Organizma (GDO) kavramı bilim insanlarının yanı sıra toplumun da sıklıkla kullandığı ve sorguladığı bir kavram olmuştur. Bu nedenle GDO’ların belirlenmesi daha da önem kazanmıştır. Bu bağlamda Biyogenetik Laboratuarımız  2011 yılında AB normlarına (TS EN ISO/IEC 17025) uygun olarak kurulmuştur. Laboratuvarda işlenmiş veya işlenmemiş gıda ve yemlerde bitkisel kaynaklı GDO(Genetiği Değiştirilmiş Organizma ) tarama testi (35S ve NOS bölgelerinde) yapılmaktadır.

 

 

Çalışanlar​​Ünvan
Ayfer DEMİRELGıda Yüksek Mühendisi (Birim Sorumlusu)
Dr. Özlem İSTANBULLU PAKSOY​Gıda Mühendisi
Serdar ŞEKERZiraat Mühendisi
Türkan ERDEMBiyolog
Çağrı ÖZÇETİNVeteriner HEKİM​
​Dr. Gülden YETİŞ
​Kimyager
''